Wednesday, May 30, 2012

Si nje margaritar
Motra ime ne Islam
Ti Islamin perfaqeson
Je e ditur, e bukur, e ndershme
Per Allahun jeton


Je adhuruese e sinqerte, e perulur
e nenshtruar ndaj Allahut
e frikesuar nga mekatet
Pasuese e rruges se drejte
Ty, Allahu te ka nderuar


Si nje margaritar, me elegancen,
brishtesine, hijeshine, bukurine
qe te karakterizon


Je nena e dashur
qe me butesine, perkedheljet
dhe perkujdesjet
gjithmon na ndihmon


Je motra e dhimbsur
qe me zgjuarsi, shkathtesi
ne krahe, na qendron


Je mesuesja e palodhur
qe me durim na meson


Je shoqja besnike e jetes
ku gjejme force, mbeshtetje dhe besim
ku familja dhe gjithe shoqeria perfiton


Moter, je ura lidhese
e te gjitha shoqerive
Je celesi i sekretit
te mbarvajtjes se familjes


Je edukatorja e brezit te ri
miremban tullat e shoqerise
Je vendprehja e qetesise
per bashkeshortin
shembulli i dashurise dhe butesise
per familjen


Moter, identifikohu
si njeri me personalitet dhe virtyt
Je ti, duke mbajtur vleren, 
nderin dhe prestigjin
duke mbajtur kete shoqeri 
me edukaten fisnike.


2 comments: