Monday, February 18, 2013

Nota e Provimit!
Allahu, dunjane e ka zbukuruar
shume prej njerezve me te jane mashtruar
eshte bere provim per njerezit
per te pare si kane per te vepruar


Kush eshte miku i Allahut
ka per t'u qartesuar
apo ndihmetar i Shejtanit
qe ka devijuar


Provimi i jetes
tashme ka filluar
valle, a jemi pergatitur
per t'u testuar?!


Veprat tona
jane argument
per testimin qe po ndodh
ne realitet


Por kush shpreson
per shperblimin e tij ne Ahiret
duhet te punoje shume
ne kete jete


Ne provimin e jetes
shume a pak jemi sprovuar
me urdhra e ndalesa
te keqija dhe te mira


Qe meritojne lavderimin apo poshterimin
shperblimin apo denimin
valle, pyes veten:
"A do ta kalojme 'Provimin' ?!"


O robi i Allahut
qe je duke u sprovuar
sprovat e tuaja, besimin tend
kane per ta testuar


Permes sproves
imani yt ka per t'u dalluar
durimi, bindja ndaj Allahut
ka per t'u testuar


A mendojne njerezit
se do lihen pa trazuar
dhe se nuk kane
per t'u sprovuar?!


Provimi i jetes
tashme ka filluar
ka per te dal ne pah
secili njeri, sipas asaj
qe ka punuar


O ti njeri
qe i trembesh denimit
e ke ne dore ti te pergatitesh
per noten e provimit


Te dime se si eshte gjendja jone
te dime se cfare note meritojme
le te pergatitemi dhe te shpresojme
qe te pakten provimin e jetes ta kalojme!!!Buzeqesh te jesh i lumtur, i gezuar!
Lejoje shkelqimin e buzeqeshjes
t'i dhuroi fytyres tende drite
le te jete ajo lemoshe
qe e dhuron perdite


Buzeqesh..
fytyren tende nuri ta mbuloje
ne dhomezat e shpirtit tend
lumturia te mbizoteroje


Dhuroja njerezve
nje buzeqeshje me embelsi
syno Kenaqesine e Allahut
qe shperblimi tek ty te arrij


Ndiqe shembullin e Profetit
i cili buzeqeshte plot dashuri
e ai ishte i Derguari i Allahut
me te ishte i kenaqur Ai


Nje buzeqeshje
eshte lemoshe-sadaka
i Derguari i Allahut
keshtu urdheroi e tha


Nje buzeqeshje
eshte thesar me miresi
dhuroja me sinqeritet
kujtdo qe njeh ti


Nje buzeqeshje
eshte dhurate e cmuar
buzeqesh..
te jesh i lumtur, i gezuar!Thursday, February 7, 2013

Mos harro...!
Mos harro...
Se Allahu eshte lart mbi Arsh
Ai te vezhgon dhe ne fshehtesi
ndaj largoju mekateve e frikesoju Atij
edhe kur je ne vetmi


Mos harro...
Se Zoti te krijoi per nje qellim
qe ti ta adhurosh Ate te Lartesuarin
ndaj kujdes se mos qellimin s'e arrin
e te behesh pastaj nga te deshperuarit


Mos harro...
Se jeta e dunjase eshte kalimtare
dhe ti je ne udhetim
mos te te hutoje stacioni i dunjase
se jeta e kesaj bote eshte vec loje e defrim


Mos harro...
Se karvani i njerezve ecen perpara
te mencur e te mashtruar jane ne udhetim
kush prej tyre pergatitet per udhetim del i fituar
e per secilin qe mashtrohet ka mjerim


Mos harro...
Se armiqte e tu jane ne gatishmeri
te godasin me humbje kane deshire
luftoje nefsin tend, dunjane e shejtanin
se ti je ne anen e Allahut e Ai do te jape ndihme


Mos harro...
Se duhet te jetosh sipas Librit te Allahut
dhe Sunnetit te te Derguarit te Tij
te jesh ne Menhexhin e Es Selefus Salih
ne menyre qe te fitosh Kenaqesine e Tij


Mos harro...
Se jeta mund te te duket e gjate
por nuk eshte ashtu sic mendon ti
ki kujdes t'i frikesohesh Allahut ne cdo kohe
se nuk i dihet vdekjes se kur mund te vije


Mos harro...
Se Meleku i Vdekjes qe merr shpirtrat
eshte duke pritur urdhrin e Tij
qe te vij e te marr shpirtin edhe ty
qofsh i pergatitur apo ne pakujdesi


Mos harro...
Se jeta e varrit eshte e frikshme
syri yt eshte mesuar me drite
ndersa varri nga erresira eshte i mbuluar
dhe do jesh i vetem per cdo dite


Mos harro...
Se Israfili po pret urdhrin e Allahut
qe t'i fryje Surit me furi
e me pas te ndodhe dita e Gjykimit
dhe secili te merret ne llogari


Mos harro...
Se si do te dalesh para Allahut
si do t'i pergjigjesh kur te marre ne llogari
o robi i Allahut me gjithe keto mekate mbi shpine
valle si do te kthehesh tek Ai?!Monday, February 4, 2013

Kthehu tek Zoti yt i penduar!
O ti njeri i shkujdesur
qe me gjynahe je duke vazhduar
jeten tende duke plotesuar
ditet e tua duke i mbaruar
perfundimin tend duke e percaktuar


Dhe sa kohe larg Zotit tend
do te qendrosh?
gjynahet, veprat e mira nuk t'i mundesojne
rrugen tende nuk e drejtojne


Ecen mendjemadh ne toke
gjynahi yt nuk te rendon
shume shpejt e harron
dhe veten e justifikon


Vazhdon te ecesh
dunjaja te mashtron
si nuk le dicka te dunjase
si nuk e sakrifikon
me Ahiretin ta nderrosh!


O ti njeri i shkujdesur
dunjaja te merr me vete
te con ne vetekenaqje
lufto nefsin tend
mos lufto per reputacionin tend
por shiko lidhjen qe ke krijuar me Zotin tend


Sa shume lodhesh per dunja
sa kohe dhe mund ti harxhon
po per Ahiretin tend
pse valle nuk punon?


Ecen i shkujdesur
me gjynahe vazhdon
nuk te bejne me pershtypje
je mesuar tashme,
nuk i kushton me vemendje
te kane lene gjurme ne zemren tende


Tashme tek ty mungon ndjenja e fajit
te vjen turp prej njerezve
por nuk ke frike prej Zotit
per veten tende


A je ndal per t'i bere llogari
vetes tende?
por ty me shume te rendon
kritika e njerezve!


Po pendimin tend
a e ke harruar?
llogarine e duhur
e ke neglizhuar!


Nje dite do te paraqitesh
para Zotit tend
aty do te deshmojne veprat e tua
nuk te bejne dobi
as ndjesa jote, as arsyet e tua


Kije frike Allahun
kudo qe te jesh
per cdo gjynah
jepi masen qe i takon
dhe kthehu i turperuar
nese do qe Zoti
t'i fshije gjynahet e kaluara
kthehu tek Zoti yt i penduar


Syri loton
zemra zbardhet
gjynahet largohen
pendimi i sinqerte pranohet


Hidh dhe ti nje hap
te lidhesh ate lidhje
qe kushdo do ta kete
afrimitetin me Zotin tend
eshte lumturia vete


Kthehu tek Zoti yt
i penduar
Falja, ne librin tend
te jete shkruar
Kthehu i sinqerte
qe pendimi yt te jete pranuar!Ne pragun e Teubes.. le te kthehemi te penduar!
Sa shume qe gabojme
mekatet na kane mbuluar
e bindjen ndaj Krijuesit
e kemi harruar


Ne mekate rendim
duke mos menduar
se prindrit tane nga Xheneti
per nje mekat jane debuar


Shikimit te Allahut
ne nuk i shpetojme
si valle mundemi ne
t’i thyejme urdhrat e Zotit tone?


Ai eshte Mbikeqyresi
si valle nuk mendojme
si nuk turperohemi
prej mekateve te largohemi?


Ne Mbreterine e Tij
mekatojme pa menduar
ne ushqehemi nga rrizku i Tij
dhe vazhdojme duke gabuar


Kthimi yne eshte tek Ai
por ne kemi harruar
se Ai do na marre ne llogari
per cdo veper qe kemi vepruar


Ku eshte turpi yne
kur Allahu na vezhgon
ku eshte frika ndaj Tij
qe mekatet t’i ndalojme?


Si valle mundet buza
te qeshet pa u dridhur
si nuk pikojne lotet
kur urdhrin e Tij e kemi shkelur?


Ku eshte frika jone
ndaj Allahut te madheruar
ku eshte devotshmeria
qe jemi duke e pretenduar


Pse valle keto zemra
kaq shume jane forcuar
pse valle keto sy
nuk jane duke lotuar
me te vertete gjendja jone
eshte per t’u pikelluar


O rober te Allahut
ne shume kemi gabuar
por tani ka ardhur koha
per t’u kthyer e per t’u penduar


Le te kthehemi tek Allahu
dhe veten ta permiresojme
perpara se ndeshkimin e Tij
te ashper, te shijojme


Ne pragun e Teubes
le te kthehemi te penduar
te zbusim zemrat tona
qe kaq shume jane forcuar


Me ujin e pendeses
falje te kerkojme
se Ai eshte Er-Rahmani
qe shume meshiron!Ndal o njeri!
Endesh i hutuar
ne jeten e dunjase
ndersa mekatet e tua
jane shtuar pamase


Vazhdon te mos i bindesh
Atij qe te krijoi
duke harruar miresite
qe Ai t’i dhuroi


Ne mbreterine e Tij
jeton pa u frikesuar
ne mosbindje ndaj Tij
i thyen urdhrat pa menduar


Ushqehesh nga rrizku i Tij
e aspak nuk mendon
se Allahu i Madheruar
punen tende e shikon


Por ti syte e tu
drejt kesaj jete i drejton
harron ti Ahiretin
per cfare te pret nuk mendon


Si valle zemra jote
gjen qetesi
kur bindjen ndaj Krijuesit
ti e ke harruar


Si mundesh ti
te jesh i gezuar
kur harron mekatet e tua
ne jeten e shkuar


Ndal o njeri
kujto se vdekja
nje dite do te vije
tek Krijuesi yt
ti do te kthehesh
dhe per veprat e tua
do te japesh llogari


Mendo njeri
sa je ne kete bote
se vdekja shpejt vjen
e papritmas te rremben


Kthehu tek Allahu
i turperuar dhe i penduar
me ujin e pendeses
qaj papushuar
kerko falje per mekatet e tua
dhe shpreso ne Meshiren

e Allahut te Madheruar!