Thursday, September 12, 2013

O ti qe e deshiron Xhenetin..!
O ti qe e deshiron Xhenetin
valle.. per te a po punon
ditet e jetes ne dunja
valle.. si po i shpenzon?


Kalojne ditet me shpejtesi
jeta jote po shkurtohet
çdo dite e njejta histori
pritet nje dite qe te pendohet..


Valle.. mendon ti o njeri
se ke kohe per tu penduar
kush te ka dhene garanci
qe je kaq i siguruar?


Ditet e jetes 
shpejt kalojne
e koha ne dunja
mbaron


Ti Xhenetin 
e kerkon 
valle per te
a po punon?


Xheneti fitohet me veshtiresi
jo ne dunja duke u argetuar
se qejfi e rehatia behen ne shtepi
jo pergjate rruges i hutuar


Kjo dunja eshte kalimtare
nje dite prej saj ke per tu larguar
tek Allahu do te kthehesh
i gezuar ose i pikelluar


Ti e zgjedh sesi vepron
ne kete dunja qe shpejt kalon
ditet e jetes tende
e kohen sesi e shpenzon


Duhet pune dhe durim
e jo te kalosh kohen pa menduar
por sekondat e jetes t'i shpenzosh
Allahun duke adhuruar


Ti Xhenetin
e deshiron
valle per te
a po punon?


Valle.. ku eshte perpjekja jote
per te kerkuar dituri?
qe te permbushesh obligimet
qe ti ka dhene Krijuesi


Valle.. ku eshte namazi i nates?
qe eshte zakon i te devotshmeve
po agjerimi i dites?
dhikri i shumte pergjate gjith dites?


Ti thua se
Xhenetin e deshiron
por me veprat e tua
çfare tregon?


Pendohu per kohen e kaluar
ktheju Allahut te Lartesuar
veten tende permiresoje
e lidhjen me Allahun forcoje


Te eshte dhene Nje Jete
Nje Mundesi..
sesi e shpenzon
kete e zgjedh ti..


Nese ne Xhenet
do i lumtur te shkosh
mos harro se per te
duhet te punosh...!Saturday, June 8, 2013

Diten e Gjykimit a e ke harruar?

Jetojme ne kete dunja
ditet shpejt kalojne..
ndersa ne hutohemi
per te ardhmen nuk mendojme


Diten e Gjykimit
e kemi harruar..
ate Dite kur do te dalim
para Allahut te lartesuar!


Ate dite kur ngriten peshojat
librat e jetes shfletohen
kur dielli shume te jete afruar
e njerezit nga djerset mbulohen


Si do te jete qendrimi yne
kur te gjithe do te jene tubuar,
te zhveshur, zbathur dhe ne pritje
te brengosur dhe te frikesuar?


Ndersa njerezit thirren nji nga nji
qe te dalin para Allahut te lartesuar
per t'u pyetur e marre ne llogari
per ate qe ne dunja kane punuar


Dhe atehere kur te degjohet nje ze:
"Ku eshte filani, i biri i filanit?"
..kur te therrasin emrin tend
ndersa ti i frikesuar ngrin ne vend!


Erdhi rradha jote
perpara Allahut te duhet te qendrosh
me çfare gjuhe do te flasesh
e veten si do ta arsyetosh?


Si do te jete gjendja jote
perpara Allahut duke qendruar?
i brengosur dhe i frikesuar
librin e jetes tende duke e lexuar..!


Ndersa te gjithe jane duke degjuar
do te dal ne shesh çdo fshehtesi
te mirat dhe te keqijat qe i ke punuar
per te gjitha ti do te japesh llogari


Sa e sa vepra qe i ke harruar
do permenden e per to do pyetesh o njeri
sa e sa te keqija qe i ke punuar
do permenden e per to do merresh ne llogari


Valle si do pergjigjesh?
çfare do te thuash?
Ate Dite kur gjendja jote 
te jete veshtiresuar?


O ti njeri 
qe pas dunjase endesh i verbuar
Diten e Gjykimit 
a e ke harruar?


Pergjigjen shume shpejt
e kthen duke mohuar!
.. ndersa me veprat e tua
tregon se e ke harruar!!


Allahu te dha nje jete per ta adhuruar
e ndersa ti hutohesh pamenduar..
mos e humb kete shans kot pa dobi
se nje dite do te merresh ne llogari!!!Saturday, May 18, 2013

Ajo eshte e gjithe Bota per Ty

Per te gjithe ata qe harrojne...!
Per te gjithe ata qe nuk mendojne...!
Per te gjithe ata qe nuk dine te vleresojne...!
Por qe duhet te kujtojne...
Kur martohesh nuk merr vetem grua por merr gjithe boten!

~~~~~~~~~~~


Per çdo dite qe kalon
Ajo eshte shoqja jote e ngushte
qe afer te qendron


Ajo ndan momentet me ty
Ajo eshte e gjithe bota per ty


Do te ndaje ditet, lotet
sukseset dhe deshtimet
do te ndaje kenaqesine dhe deshperimet 
Ajo ndan momentet me ty
Ajo eshte e gjithe bota per ty


Kur te kesh ndonje sekret
Ajo do ta ruaje
Kur te kesh dhimbje 
me ty do te vuaje


Kur te duhet keshille
Ajo do te keshilloje
drejt me te mires 
do te drejtoje


Ajo çdohere do te jete me ty
edhe prane teje, kur te hapesh syte e tu
edhe kur nuk eshte me ty
Ajo do mendoje dhe do lutet per ty


Ajo eshte e gjithe bota per ty
Njejte siç je ti, e gjithe bota per te po ashtu


Kur semuresh
Ajo do te jete prane teje
do te shoqeroje me lutje e perkujdesje


Kur te duhet ndihme
Ajo do te buzeqesh
do mundohet te jete prane teje
deri sa te vdes


Ne udhetimin e jetes, ne kete bote
do te jete per ty komfort
mbrojtje, mbulese, perkrahje
prehje, embelsi
e gjithe bota te perket ty
eshte gruaja jote ne krahet e tu


A nuk eshte gruaja 
pasuria me e madhe ne kete bote
ndersa per ne Ahiret per ty eshte ndihmese


Ajo eshte ruajtese e nderit tend
ruajtese e dinjitetit tend
ruajtese e islamit tend


A nuk e ka krijuar Allahu, per te miren tuaj
edhe ne ajet kuranor eshte shkruar


Ne mes jush ka krijuar dashuri, prehje dhe meshire
ngrohtesi, afersi, paqe dhe qetesi
se gruaja eshte bashkeudhetarja e kesaj jete
per ty eshte kenaqesia e kesaj bote


Ajo qendron me ty ne momente gezimi dhe trishtimi
Ajo qendron me ty pergjate ketij udhetimi
Ajo eshte e gjithe bota per ty
Njejte siç je ti, e gjithe bota per te po ashtu.Monday, April 8, 2013

Ne Xhenetin e dunjase...
Perse o njerez ju nuk mendoni
ne Xhenetin e dunjase te hyni e te gezoni
ne ate Xhenet ku hyjne eulijate
ata qe jane te dashurit e Zotit me te Larte


Aty s'brenga
aty s'ka shqetesim
ka vetem kenaqesi 
deri ne amshim


Aty me Allahun
secili ben tregti
shet jeten, shpirtin e vet
e si shkembim ka Xhenetin


Ku zemra gjen prehje 
dhe shpirti rehati
ne afersi me Allahun e Lartesuar
i lumtur eshte ai njeri


Dashuria ndaj Allahut
e bindja ndaj Tij
zemrat i kaplojne
e u sjellin lumturi


Ashtu si cdo njeri
qe ka nevoje per Zotin e Tij
le t'i kthehmi Allahut
e ta krijojme kete afersi


Miqesia me Allahun
nuk sjell vecse dobi
ndaj le t'i kthehmi Allahut
e t'i afrohemi Atij


Le te kultivojme ne zemrat tona
dashurine ndaj Atij
qe na fali jetet tona
e do kthehemi tek Ai


Ne bindje ndaj Tij
jeten ta jetojme
qe Xhenetin e dunjase
me miresi ta shijojme


Ja Kerim
te lutemi vetem Ty
qe te na besh prej te dashurve te Tu
Xhenetin e dunjase na mundeso ta provojme
qe ne Xhenetin e botes tjeter te hyjme e te jetojme!


Jeta e kesaj bote!
Jeta...
jeta ne dunja
dhurata e shtrenjte
qe Allahu na e dha


Ne jemi ata
qe Allahu ka caktuar
te jetojme ne kete dunja
para nje bote ndjenjash te nenshtruar


E tille eshte dunjaja
ne te here qesh me gezim
here gjendesh ne veshtiresi
e qan me deshperim


I lumturi ne dunja
eshte ai qe Zotin e gezon
se çelesi i lumturise
ne bindje ndaj Tij qendron


Se jeta e kesaj bote
eshte loje dhe mashtrim
te vertit ne shume lugina
e harron se je ne udhetim


Vargu i ndodhirave 
qe nderthuret pambarim
do te mbushi ditet tona
e do te ngelet thjesht kujtim


Nje pulitje sysh
e çdo kujtim zhduket
çasti tretet
e vetem realiteti i jetes mbetet


Lavderuar qofte Ai
qe na beri te ndjejme e te perjetojme
lumturine e dashurise
e dhimbjen e ndarjes nga te dashurit
e zemres sone


Keshtu ne e kuptojme
miresine e jetes sone
por duhet te dime si te jetojme 
pasi nje dite tek Krijuesi do te shkojme


Ne kete dunja
veç nje here do te jetojme
por njehere eshte mjaftueshem
nese siç duhet veprojme!Saturday, April 6, 2013

Ji krenar o Selefi!Mes shume njerezve te tjere
qe ne humbje jane thelluar
Allahu i dhuroi Selefive
udhezimin - dhuraten me te cmuar


I zgjodhi i Lartesuari 
dhe i udhezoi ne rruge te drejte
i njohi me Islamin e paster
me Fene e vertete


Ji krenar o Selefi
se Allahu te ka nderuar
mes shume roberve te Tij
deshi ty me te udhezuar


Ndiqe rrugen e Selefeve
te pareve tane te mire
se kjo rruge - Menhexhi Selefi
eshte si pishtari qe ndricon ne erresire


Selefite pasojne
Kuranin dhe Sunetin
dhe e ndjekin me miresi
gjeneraten e Selefit


Larg bidateve, devijimeve
perpiqen te qendrojne
nga dijetaret e marrin dijen
e prej tyre perfitojne


Se te jesh Selefi
eshte nder dhe miresi
le te ndihemi krenar
e lavderimi i perket vetem Atij!Thursday, April 4, 2013

Ne jemi Selefi... e keshtu do mbetemi gjithmone!
Menhexhi Selefi
eshte rruga e Selefive
eshte ai menhexh
qe na ndan prej bidatcive


Ne jemi Selefi
le ta dije gjithe bota
pasojme Menhexhin Selefi
larg metodologjive te kota


Kurani dhe Sunneti
ato jane ligji yne
sic i ka kuptuar Selefi
ky eshte Menhexhi yne


Cilesimi me kete menhexh
kerkon dituri rreth bazave te tij
ndaj ne e marrim dijen
prej dijetareve Selefi


Baza jone eshte Selefizmi
Daveti yne eshte Sunneti
ne kundershtim me bidatcite
tek te cilet s'njihet Sunneti


Na bashkon Feja
dhe Menhexhi i sakte
ecim drejt nje rruge
edhe pse jemi te pakte


Jemi te bashkuar
qendrojme larg mospajtimeve
e te gjithe se bashku
kunder bidatcive


Es-Selefijunet
jane grupi i Rrahmanit
jane te zgjedhurit e Allahut
larg grupit te shejtanit


Selefizmi eshte partia e Allahut
Selefizmi eshte rruga jone
Ne jemi Selefi 
- e me lejen e Allahut -
keshtu do mbetemi gjithmone!Saturday, March 30, 2013

Te jesh Selefi eshte miresi!
Ne zemer ndjej gezim
nga syte me rrjedhin lot
disa lot lumturie
e lumturi qe s'e pershkruaj dot


Allahun e madheruar
me zemer e falenderoj
se une isha e humbur
e Ai me udhezoi


Ndihem kaq krenare
per menhexhin tim
eshte nder i madh per mua
dhe miresi prej Zotit tim


Se te jesh Selefi
per çdokend eshte miresi
falenderimi i perket Allahut
per kete begati


Ata i ka zgjedh Allahu
nder roberit e Tij
dhe i ka udhezuar
ne menhexhin Selefi


Ata kapen forte
pas Kuranit dhe Sunnetit
dhe i ndjekin gjurmet
e gjenerates se Selefit


Ata kane Sunnetin
ne vendin e pare
ndaj ti o Selefi
ji i lumtur e krenar


Falendero Allahun 
per kete miresi
qe ia di vleren
çdo Selefi!


Le te ngrihet Flamuri i Davetit Selefi!
Sa prej nesh sakrifikojne
per kete Davet te bekuar?
Sa prej nesh e ndihmojne Fene
e Allahut te lartesuar?


Ku eshte xhelozia jone
per Islamin e nderuar?
Ai ka zbrit i paster
e te tille duhet ta ruajme!


Ku jane ato zemra
qe pikellohen per gjendjen e Ummetit?
Ku jane ata sy
qe lotojne per triumfin e Davetit?


Ku jemi ne
qe pretendojme Sunnetin?
Sa prej nesh e ndjekin
udhen e Profetit?


Ku eshte ndihma jone
per kete Davet te bekuar?
Sa prej nesh i ftojne njerezit
drejt Allahut te lartesuar?


Ku jane ata njerez 
qe ndihmojne Davetin Selefi?
Ku jane ushtaret e Allahut
qe e ndihmojne rrugen e Tij?


O ju ndjekesit e Sunnetit
qe iu nderoi Allahu me udhezim
duhet ta ndihmojme kete Davet te bekuar
me te vetmin qellim


Qe Fjala e Allahut 
te jete me e larta
le te ngrihet flamuri i Davetit Selefi
me qellime te pastra


Qe ky Davet i bekuar
me Emrin e Allahut te ngadhenjeje
nen gunen e Selefizmit
drita e udhezimit le te shpertheje!Kur t'i besh gjynah Allahut...
Kur t'i besh gjynah Allahut...
mos ha nga rrisku i Tij!
A eshte e drejte te ushqehesh nga Ai
e pastaj te besh padrejtesi?


Po deshe ta kundershtosh Allahun
dil jashte mbreterise se Tij!
A eshte e drejte ta kundershtosh Ate
e pastaj te jetosh ne mbreterine e Tij?


Nese do te tregohesh
i pabindur ndaj Allahut
mos bej gjynahe
aty ku mund te shikoje Ai!


Nuk eshte e drejte te jetosh ne Mbreterine e Tij
te hash nga rrisku i Tij
e te besh gjynahe 
aty ku mund te shikoje Ai!


Kur te vije meleku qe merr shpirtrat
kerkoji leje derisa te pendohesh e te kthehesh tek Ai!
Ate engjell nuk mund ta perzesh dot
ndaj pendohu perpara se te vije!


Ne diten e Kijametit
kur Allahu te urdheroje:
'Ata qe kane bere gjynahe
ne Xhehenem te shkojne!'


Ti mos prano
edhe pse te urdherojne!
por dije se atje
fjalen s'ta degjojne!


Ndaj mendohu mire
para se t'i besh gjynah Allahut,
gjithmone kujtohu..
dhe per cdo gjynah qe ke bere
Pendohu!